شبکه ملی اطلاعات چیست؟

 

شبکه ملی اطلاعات، یک شبکه مستقل داخلی است که وظیفه آن برقراری ارتباط مجازی بین کاربران است. در حال حاضر کاربران در داخل کشور برای هر نوع استفاده از اینترنت باید به مرکز اصلی آن در خارج از کشور متصل شوند که این به معنای کاهش سرعت و افزایش هزینه است.

شبکه ملی اطلاعات با ایجاد یک شبکه داخلی، نیازهای داخلی ما را رفع می‌کند. یعنی دیگر نیازی نیست برای چک کردن حساب بانکی یا دسترسی به سایت‌های خبری و شبکه‌های داخلی از پهنای باند بین‌‌المللی استفاده کنیم.

فواید و مزایای شبکه ملی اطلاعات چیست؟

در گام اول پهنای باند افزایش یافته و به تبع آن سرعت نیز افزایش می یابد، یعنی دیگر تلویزیون اینترنتی و انتقال فایل‌های حجیم در حد یک رویا نخواهد بود.

در گام دوم دست دلال‌های بین‌المللی کوتاه شده و هزینه‌های اینترنت کاهش می یابد

و در گام سوم، وابستگی ما به کشورهای خارجی کمتر می‌شود. اگر تصمیم بگیرند که اینترنت را به روی ما قطع کنند بسیاری از سازمان‌ها مانند شبکه‌های بانکی و اداری و سایت هایی که هاست داخلی دارند به‌راحتی به کار خود ادامه می‌دهند.

برخی دیگر از مزایای شبکه ملی اطلاعات:
با شبکه ملی اطلاعات بازدید از وب‌سایت‌های داخلی در بستر شبکه داخلی ایران صورت می‌گیرد.
انتقال دیتا در شبکه ملی اطلاعات مسیر کوتاهی دارد.
کاربر داخلی ضمن برخورداری از ویژگی‌های شبکه ملی اطلاعات از امکانات اینترنت جهانی بهره‌مند است.
امکان هک اطلاعات کاهش می‌یابد.

همانطور که مشاهده می کنید، اگر این شبکه بخوبی پیاده سازی شود، نه تنها آسیبی به کسب و کارهای اینترنتی نخواهد زد که با توسعه سریع تر و ارزان تر فضای مجازی در کشور، باعث رونق بیشتر سایت ها و کسب و کارهای اینترنتی ایرانی نیز خواهد شد.پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *